Наш внесок в «європейську» Україну

«Європейські» цінності – демократія, права і свободи людини, громадянське суспільство, приватна власність, ринкова економіка, рівність прав усіх людей, соціальна справедливість є дуже близькими для українців, з такими їхніми ментальними рисами як антропоцентризм, гуманізм, волелюбність, рівноправ’я, індивідуалізм. Тому, мабуть, невипадково у переломний історичний момент наш народ зробив свій вибір у напрямку Європейського Союзу. Значну роль у вирішенні цього доленосного питання відіграла українська молодь, яка у всі часи виступає не лише генератором нових ідей, а й рушієм розвитку суспільства та держави. Патріотично свідомі молоді громадяни України в своїй діяльності не керуються корисливими інтересами, як це помічаємо у наших політиків. Вони не обмежуються гаслами підтримки європейських цінностей, а прагнуть втілити їх у практичне життя. Можна знайти безліч прикладів, які свідчать про велику самопожертву молодих людей в ім’я повноцінного розвитку держави та її успішного майбутнього.

Студентська молодь Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» в м.Дубні також не стоїть осторонь від євроінтеграційних проблем українського сьогодення. Вона, заручившись підтримкою викладачів та керівництва, досить активно долучилась до проведення різноманітних заходів на євроінтеграційну тематику як в стінах свого навчального закладу, так і поза його межами. Студенти не лише брали участь в їхній організації, а й безпосередньо були ініціаторами таких різнопланових занять.

Початком цілої низки заходів в університеті, присвячених європейському вибору України, стала вступна лекція першого вересня, яку спільно підготували викладачі та студенти. Тема її – «Україна – єдина країна». Лейтмотивом заняття стала думка про те, що «усі ми – єдиний народ матері України і повинні зберегти нашу країну в єдності попри усе».

У ході заходу було використано відео-фрагменти та відео-ролики, які відображали реалії Євромайдану та АТО, виголошено патріотичні поезії у виконанні студентів та викладачів. Особливе пожвавлення та подальше обговорення в аудиторії викликали доповіді кандидата наук з соціальних комунікацій ПостельжукО.М. («Що таке європейські цінності?»), старшого викладача, призера Всеукраїнського молодіжного конкурсу «Новітній інтелект України» АндріюкаА.В. («Тернистий шлях України до Євросоюзу»). Їхнім результатом став загальний висновок, що «українцям Сходу та Заходу потрібне вироблення єдиної бази цінностей, котра б реалізовувалась як норма життя, а не просто порожня пропаганда».

26 вересня, в рамках відзначення Європейського дня мов, було організовано віртуальну книжкову виставку, яка включала навчальні, методичні та довідково-інформаційні видання, що стосувались вивчення та удосконалення тієї чи іншої європейської мови на різних філологічних рівнях.

Варто підкреслити, що «євронапрям» розвитку українського суспільства передбачає не тільки підтримку мовного різномаїття регіону та світу. Це також розумний компроміс та терпимість, уникнення будь-яких конфліктів етнічного, релігійного, культурного характеру. Власне бачення проблеми толерантності та її вирішення у Європі продемонстрували студенти четвертого курсу напряму підготовки «Документознавство та інформаційна діяльність». З нагоди Міжнародного дня толерантності (16 листопада) вони підготували мультимедійну презентацію. Основний її акцент зосереджувався на таких блоках: 1) Толерантність: конформізм чи активна громадська позиція; 2) Роль ЗМІ у формуванні терпимості та поваги до міжнаціонального та міжкультурного різномаїття; 3) Європейські «рецепти» та приклади толерантності.

Цікавим виявився фотоколаж «Україна – територія Гідності та Свободи», який містив світлини хронологічного розвитку подій на Євромайдані з листопада 2013 року по лютий 2014 року. Він був представлений студентами та викладачами 21 листопада 2014 року – напередодні відзначення Дня Гідності та Свободи в Україні – і викликав багато емоцій у своїх відвідувачів.

З нагоди проведення Тижня кафедри права в Університеті «Україна» студенти, які входять до складу студентського навчально-науково-виробничого підрозділу «Юридична клініка» провели години інформації «Що таке Євросоюз» для школярів старших класів.

У пам’ять про переломний історичний момент, коли українці позначили свій європейський вибір трагічною загибеллю Героїв Небесної Сотні, 19 лютого 2015 року в Університеті «Україна» було проведено вечір-реквієм «Герої чотирнадцятого року». На ньому звучали зворушливі поезії та пісні, вшанували героїв Майдану, серед яких двох загиблих студентів Університету «Україна».

З поширенням у світі інформаційно-телекомунікаційних технологій та істотними структурними змінами в освітніх системах, склалися передумови інтеграції вищої освіти України в європейський простір через розвиток дистанційного навчання, елементи якого успішно впроваджує Університет «Україна» на підставі міжнародних угод з ВНЗ країн-учасниць Європейського Союзу (Польщею, Німеччиною, Литвою, Словаччиною, Австрією). У рамках міжнародного проекту «Твій шанс» студенти Університету «Україна» мають можливість отримати диплом європейського зразка, який не потребує легалізації в Україні та надає право на працевлаштування в країнах ЄС.

Особливе зацікавлення у студентів університету викликають вузи сусідньої Польщі та Чехії, історія цих країн, їхня культура, традиції, визначні місця. Перевірити свої знання про них студентська молодь мала можливість, взявши участь в інтелектуальних турнірах, проведених до Дня споріднених міст. Перелік завдань та запитань стосувався міст-побратимів Дубна – чеського Унічова, польських – Соколува-Подляського, Гіжицько. Не оминули увагою також болгарського – Бєлградчика.

Одним з важливих заходів, що стосуються євроінтеграції України, став круглий стіл на тему «Європейський цивілізаційний вибір України – запорука успішного розвитку», проведений у навчальному закладі нещодавно і приурочений до Дня Європи. У ньому взяли участь професорсько-викладацький склад, студенти, гості. Дискусії під час заходу була відзначені різними позиціями стосовно подальших перспектив та прогнозів європейського розвитку України. Спільним для усіх учасників був піднесений патріотичний дух та щире вболівання за подальшу долю Вітчизни. Присутні були суголосні з тими патріотами, що зараз захищають східні області України від загарбників, хто взяв участь у Революції Гідності, Героями Небесної Сотні, українцями, котрі в усі часи нашої складної історії боролись за справедливість, за незалежність, якими керувало нестримне почуття волелюбності. Підсумком усього стала спільна думка про визначальну роль молоді у розбудові сучасної європейської держави під назвою «Україна», реалізацію європейських принципів не тільки на законодавчому рівні, а й у повсякденному житті. Саме це і має стати запорукою нашого успішного майбутнього.

Даниленко М. П.,

викладач кафедри документознавства та інформаційної діяльності, аспірант